top of page
Sen21_Kandid†ti2024Annaśolcov†.66.JPG

Splněný SEN pro Evropu!

Mnoho liberálních a proevropských voličů dnes váhá, zda má cenu chodit k volbám. Vládní strany je zklamaly a opozici z pochopitelných důvodů odmítají. Nejsou ale v pasti. Jedna smysluplná alternativa, která má dostatečné zkušenosti i reálnou šanci se prosadit, tu přeci jen je. Senátor Václav Láska a jeho hnutí SEN 21, které do Evropského parlamentu kandiduje v koalici s Volt Česko a patří k liberální frakci Renew Europe.

Poznej nás

Koalici do voleb vede Lenka Helena Koenigsmark, zkušená manažerka a zakladatelka pražského centra pomoci Dobrodějna. V rámci svých aktivit je zvyklá pomáhat samoživitelkám, sociálně slabším a po začátku ruské agrese proti Ukrajině také uprchlíkům před válkou. K téhle empatii ji vede vlastní životní zkušenost. Je totiž matkou syna s těžkým zdravotním postižením a sama dobře ví, jaké to je, když na vás systém zapomíná a musíte se postavit na vlastní nohy.

K motivaci, proč se rozhodla kandidovat, říká že "v politice se posledních 30 let až na výjimky objevují stále ty samé tváře profesionálních politiků, kteří ztrácí kontakt s realitou. Proto se často zdá, že tu nic nejde. Pokud se sami neodhodláme to změnit, zlepší se to ale jen těžko“.

 

Sen21_Kandid†ti2024Annaśolcov†.51.JPG

V politice se posledních 30 let až na výjimky objevují stále ty samé tváře profesionálních politiků, kteří ztrácí kontakt s realitou. Proto se často zdá, že tu nic nejde. Pokud se sami neodhodláme to změnit, zlepší se to ale jen těžko.

Vedle ní jdou do voleb i další výrazné a zkušené osobnosti. Na kandidátní listině najdete třeba profesora Václava Hampla - bývalého rektora Univerzity Karlovy a senátora. Víta Korselta, ještě donedávna českého velvyslance v Litvě, který stál za posílením spolupráce obou zemí v době rostoucí hrozby z Ruska. Nebo známého hudebního producenta Janise Sidovského a experta na umělou inteligenci a předsedu Volt Česko Adama Hanku.

Za programem stojí Lukáš Kostínek, legislativec a dvojka na kandidátce. Sám jej popisuje jako "moderní, liberální, silně proevropský, velmocenský a zároveň prakticky orientovaný na zlepšování života lidí a solidární". Dočtete se v něm tak o společné evropské armádě, řešení předražených mobilních tarifů skrze jednotný evropský trh, dotažení rovnoprávnosti mužů a žen nebo třeba o pomoci méně rozvinutým regionům. „Vizí je postupně začít přetvářet Evropskou unii v takové Spojené státy evropské. Nejen že budeme jako EU akceschopnější a soběstačnější, ale vyplatí se to nám všem i ekonomicky,“ dodává Kostínek. Samozřejmostí je i podpora pro euro.

Vizí je postupně začít přetvářet Evropskou unii v takové Spojené státy evropské. Nejen že budeme jako EU akceschopnější a soběstačnější, ale vyplatí se to nám všem i ekonomicky.

Sen21_Kandid†ti2024Annaśolcov†.39.JPG

Sám Václav Láska v evropských volbách nekandiduje, pracuje však už na přípravě kandidatury svého hnutí do Poslanecké sněmovny v následujícím roce. Jak říká "hnutí budujeme mimo zář reflektorů už roky, nejde o žádný egoistický výkřik ve snaze zaujmout". Nutno dodat, že budováno je úspěšně. S každými dalšími volbami hnutí posiluje. Do Senátu Parlamentu ČR za něj ve volbách uspělo už 5 senátorů a dnes vede vlastní senátorský klub. Je tak v tuto chvíli vedle Pirátů jedinou relevantní liberální silou v celém Parlamentu.

 

Krom podpory protikorupční legislativy, kterou má Láska i jeho hnutí ve své DNA, tak v uplynulých letech stáli třeba za sepsáním a schválením ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, návrhem zákona na pomoc Polkám s přístupem k interrupcím v ČR, návrhem na zdanění tichého vína výměnou za nižší sazbu na menstruační pomůcky nebo třeba za návrhem zákona usnadňujícím zájemcům o pomoc Ukrajině vstup do jejích ozbrojených sil. Senátorský klub byl pak jediným, který jednomyslně ze sta procent podpořil manželství pro všechny nebo hlasoval pro ratifikaci Istanbulské úmluvy. Vzhledem k tomu, že je ale složení českého Parlamentu v porovnání s českým obyvatelstvem velice zkostnatělé a konzervativní, návrhy hnutí je v něm zatím především snaha zamést pod koberec.

L†ska_Radlick†2024Annaśolcov†.79.JPG

Mimo Senát je SEN 21 třeba také ve vedení Prahy 5, dvou městských částí Brna nebo Klášterce nad Ohří v Ústeckém kraji. V tomto roce bude poprvé kandidovat v krajských volbách. Sám Václav Láska není v politice žádným nováčkem a těší se velké podpoře. Ve volbách do Senátu porazil dokonce i Michaela Žantovského, někdejšího tiskového mluvčího Václava Havla, za kterým se v Praze spojila většina vládních stran. Tento profesí advokát v minulosti působil jako elitní policejní vyšetřovatel hospodářské kriminality a dokonce v ČR spoluzakládal zdejší pobočku Transparency International. Dnes je krom politiky také vášnivým houbařem.

 

Volt Česko je tuzemskou pobočkou celoevropské strany Volt. Jejím hlavním cílem je prosazovat liberální politiku a hledat evropská řešení. V současnosti má v Evropském parlamentu dva europoslance - za Německo a Nizozemsko.

L†ska_Radlick†2024Annaśolcov†.80.JPG

Tak už neváhejte, zda má smysl chodit k volbám. Nevolte ani menší zlo. Zvolte novou vizi pro Starý kontinent a svěží vítr pro českou politiku.

bottom of page